#
Podaruj bliskiej Ci osobie kartę podarunkową i skorzystaj z bogatej oferty Term Maltańskich

Mecz waterpolo w hołdzie bohaterom Poznańskiego Czerwca ’56

Tego meczu piłki wodnej nie można przegapić! Waterpoliści z Poznania i Budapesztu po raz pierwszy w historii wspólnie oddadzą hołd bohaterom Poznańskiego Czerwca ’56 oraz rewolucji węgierskiej 1956 roku. W sobotę, 25 czerwca zawodnicy WATERPOLO POZNAŃ oraz legendarnego klubu HONVÉD BUDAPESZT złożą kwiaty pod Poznańskimi Krzyżami, a następnie rozegrają w Termach Maltańskich mecz przyjaźni polsko-węgierskiej. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 12:00, a wstęp na trybuny jest bezpłatny.

W uroczyste obchody 60. rocznicy Poznańskiego Czerwca ’56 włączyli się także poznańscy sportowcy. Na zaproszenie KS Waterpolo Poznań, dzięki wsparciu Wydziału Sportu UMP, do naszego miasta przyjadą  przedstawiciele legendarnego klubu sportowego – HONVÉD BUDAPESZT. 25 czerwca br. w samo południe zawodnicy Racionet Honvéd Budapeszt, wielokrotnego mistrza Węgier i jednej z najlepszych drużyn piłki wodnej na świecie, rozegrają w Termach Maltańskich mecz przyjaźni z aktualnym wicemistrzem Polski, Waterpolo Poznań. Wcześniej, punktualnie o godzinie 10:00, oba zespoły spotkają się na placu Adama Mickiewicza pod pomnikiem Poznańskiego Czerwca ’56 i wspólnie uczczą pamięć bohaterów antykomunistycznych buntów 1956 roku w Polsce i na Węgrzech.

Bardzo się cieszymy, że jako sportowcy możemy uczestniczyć w tak ważnych dla naszego miasta i całej kraju uroczystościach. Na prośbę władz Poznania postanowiliśmy z tej okazji przygotować wyjątkową niespodziankę dla wszystkich kibiców i uczestników obchodów Czerwca ’56. Takiego meczu waterpolo jeszcze w Polsce nie było. To tak, jakby do Lecha Poznań przyjechali piłkarze Bayernu Monachium. Osiągnięcia Honvédu oraz jego poszczególnych graczy są po prostu imponujące. Zawodnicy z Budapesztu to nie tylko kilkukrotni mistrzowie Węgier, ale także reprezentanci kadry narodowej Węgier i m.in. zdobywcy złotych medali na Igrzyskach Olimpijskich w Sydney, Atenach czy Pekinie. To ogromny zaszczyt gościć tak utytułowany zespół w Poznaniu i móc zmierzyć się z nim w towarzyskim meczu. Jego wynik jest raczej przesądzony, ale na pewno nasza drużyna będzie chciała pokazać się z jak najlepszej strony– wyjaśnia Tomasz Różycki, prezes klubu i kapitan Waterpolo Poznań.

Sekcja piłki wodnej klubu Honvéd Budapeszt powstała w 1949 roku. Pierwszy sukces jej zawodnicy osiągnęli już trzy lata później zdobywając w 1953 roku Puchar Węgier. Od tej pory klub regularnie dopisywał kolejne sukcesy ośmiokrotnie zdobywając Puchar Węgier. W pierwszej dekadzie XXI wieku Honvéd zdominował rozgrywki ligi węgierskiej, zdobywając mistrzostwo kraju sześć razy z rzędu w latach 2001-2006. Największy sukces w historii klubu to zwycięstwa w Eurolidze i Superpucharze Europy w 2004 roku. Piłkarze wodni z Węgier o tytuł najlepszej drużyny Europy walczyli jeszcze trzykrotnie, zdobywając drugie miejsca w latach 2002, 2003 i 2005. W barwach zespołu z Budapesztu występują m.in. trzykrotny złoty medalista olimpijski Kiss Gergely oraz dwukrotny mistrz olimpijski Barnabás Steinmetz. Honvéd jest klubem wojskowym, a jego prezesem jest obecny Minister Obrony Narodowej Węgier dr. István Simicskó.

Przy okazji wizyty piłkarzy wodnych z Budapesztu chcielibyśmy także przypomnieć kibicom o najsłynniejszym meczu waterpolo na świecie. 6 grudnia 1956 roku w trakcie Igrzysk Olimpijskich w Melbourne zmierzyły się drużyny Węgier i ZSRR.  Spotkanie to przeszło do historii pod nazwą „krew w wodzie” i stało się symbolem sprzeciwu wobec wyjątkowo krwawego stłumienia przez Armię Czerwoną rewolucji węgierskiej. Drużyna Węgier zwyciężyła wówczas 4:0. Mecz tuż przed końcem został przerwany przez sędziego, po tym jak radziecki zawodnik uderzył węgierskiego waterpolistę Ervina Zádora, w wodzie pojawiła się jego krew, a na trybunach wybuchły zamieszki kibiców. Węgrzy, po zwycięstwie nad Jugosławią, zostali ostatecznie mistrzami olimpijskimi, a reprezentacja ZSRR zajęła dopiero 3 miejsce – dodaje Tomasz Różycki.