DLA NAS SAUNOWANIE TO PRAWDZIWA SZTUKA, A DLA CIEBIE?

DO STARTU
FESTIWALU SZTUKI SAUNOWEJ
:
Dni
Godziny
Minuty
Sekundy
Och tak! NIEZWYKŁE WYDARZENIE CZAS ZACZĄĆ!

SZTUKA SAUNOWANIA – DLACZEGO SAUNOWANIE JEST SZTUKĄ I MA SWOICH (SAUNA)MISTRZÓW?

Czy istnieje sztuka, która relaksuje i dopieszcza wszystkie zmysły na raz?

Tak! To aufguss – saunowe ceremonie, zwane seansami parowymi, które w swojej najbardziej wyszukanej formie sprawiają, że sauna staje się areną dla – niemalże -teatralnych sztuk!

W większości saunariów w Polsce, saunamistrzowe na co dzień wykonują standardowe seanse parowe. Harmonogramy ceremonii wykonywanych w Świecie Saun dostępne są tutaj.

Pokazy, które są prezentowane przez uczestników turniejów takich jak nadchodzący SaunaCUP (14-15 maja) to jednak prawdziwe dzieła sztuki, których nie ogląda się na co dzień! Przygotowywanie mistrzowskiego seansu trwa miesiącami, a wyćwiczenie arcytrudnych technik rozprowadzania ciepła za pomocą ręcznika (a nawet dwóch!) może zająć całe lata. Nie bez znaczenia jest również scenografia wykorzystywana podczas seansów turniejowych, gdyż to właśnie za jej pomocą widz przenoszony jest w wiatr opowieści snutej przez saunamistrza.

Podczas takich teatralnych seansów wszystko to, co leży u podstaw związanych z relaksem i odpoczynkiem dla umysłu, a także pozytywnym wpływem saunowania na stan zdrowia nie gubi się! Znane od stuleci dobroczynne właściwości przebywania w saunie nie zmieniają się, a teatralne seanse tylko ten czas umilają.

NA CZYM POLEGA

SEANS PAROWY?

Seans parowy to wyjątkowy, kilkunastominutowy rytuał przeprowadzany w saunie suchej przez wyszkoloną do tego osobę – saunamistrza. Zaprasza on (lub ona 😊) gości do lekko wychłodzonej sauny, po czym przedstawia im klimat, natężenie i właściwości seansu.

Seans może pobudzać lub wyciszać w zależności od dobranych aromatów, muzyki i intensywności ruchów ręcznikiem lub wachlarzem. Po wstępie saunamistrz przystępuje do właściwej ceremonii: polewa piec wodą, kładzie na niego lodową kulę nasączoną olejkami z opisywanymi wcześniej zapachami.

Za pomocą specjalnej chochli rozbija kulę, po czym przystępuje do rozprowadzania ciepła i aromatów znad pieca w kierunku uczestników seansu. Najczęściej, podczas seansu, używa się trzech, rozbijanych po kolei, lodowych kul, czasem jednak seanse mają charakter dymny, wówczas po saunie rozprowadzany jest aromat różnorodnych kadzideł.

Po seansie, uczestnicy powinni się schłodzić, nawodnić i odpocząć, by organizm mógł się odpowiednio zregenerować.

Miejsc przeznaczonych do regeneracji w Świecie Saun jest wiele. Po wyjściu z sauny wodą spłukać się można pod jednym z wielu pryszniców strefy (szczególnie polecamy Prysznice Wrażeń), a następnie schłodzić w Basenie Schładzającym, Baliach z zimną wodą lub – najbardziej ekstremalnie – Śnieżnej Grocie.

Niezbędnego między pobytami w saunie wypoczynku można zaznać w jacuzzi lub na jednej z licznych w strefie leżanek, w Mikrokosmosie – specjalnym, przeznaczonym jedynie do wypoczynku pomieszczeniu, a w sezonie letnim na hamakach i huśtawkach Zielonego Tarasu.

Nawodnić, nie tylko wodą, ale i mającymi prozdrowotne właściwości naparami oraz wyszukanymi alkoholami można się w Barze Świata Saun „Po Seansie”.

ŚWIAT SAUN

Term Maltańskich

Najważniejszymi miejscami strefy są jednak przede wszystkim sauny i łaźnie parowe! Saun suchych jest aż sześć, z czego największą jest usytuowana na zewnątrz strefy sauna Panorama, naprzeciw niej znajduje się pachnąc drewnem Kelo – z klimatycznym kominkiem, najgorętszą sauną jest Event, naprzeciw niej ulokowana jest wypełniona zapachem witek sauna Ziołowa. Początkującym przygodę z saunowaniem polecamy delikatną saunę Kamienną Maksimus i nowość w strefie – saunę Infrared.

Fani łaźni parowych mają do wyboru aż cztery: tradycyjną Łaźnię Turecką oraz mniejszą – Łaźnię Indyjską oraz wypełnione zapachami: Łaźnię Kwiatową i Łaźnie Aromatyczną.

Festiwal Sztuki Saunowej „KULTURA w SAUNIE” w ŚWIECIE SAUN Term Maltańskich

Wydarzenie Festiwal Sztuki Saunowej „Kultura w Saunie”, jest odbywającym się raz do roku eventem, które łączy prawdziwą Sztukę Saunowania (prowadzoną przez profesjonalnych i utytułowanych saunamistrzów) ze sztuką przez wielkie „S”.

W tym roku uczestnicy festiwalu będą mogli doświadczyć:

  • 6 wyjątkowych seansów parowych;
  • niepowtarzalnego recitalu Voytka Soko-Sokolnickiego;
  • kameralnej atmosfery dzieki specjalnie wydzielonej strefie tylko dla uczestników festiwalu;
  • poruszającego wernisażu grafik na Zielonym Tarasie;
  • smacznego poczęstunku
NASZ GOŚĆ

Voytek Soko Sokolnicki – poznański śpiewak operowy, producent koncertów, kompozytor, plastyk i artysta niezależny. W 2021 roku wydał pierwszą solową płytę „Melanforia”. Jest członkiem tria Tre Voci.

Jeden z najlepszych tenorów dramatycznych młodego pokolenia, często występujący choćby w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu. Oprócz scen teatrów i filharmonii występował na wielu międzynarodowych festiwalach jako solista oraz reżyser koncertów.

Zainicjował wiele koncertów charytatywnych, cechujących się nowatorskim podejściem do sztuki, a także otwartością na widza. Jako „Cinematic Voice” wyróżnia wielobarwność i łączenie stylów. Za swój cel artystyczny obrał służbę ludziom poprzez sztukę.

HARMONOGRAM
Festiwalu Sztuki Saunowania
  • 17:00 ROZPOCZĘCIE WIECZORU
  • 17:15 SEANS KLASYCZNY
  • 18:00 SEANS HERBAL
  • 18:45 SEANS FREESTYLE
  • 19:30 - 20:30 przerwa (poczęstunek)
  • 20:30 SEANS THEATER
  • 21:15 SEANS RELAKSACYJNY
  • 22:00 SEANS SHOW "Tenorów Dwóch"
  • 22:45 - 23:15 Recital Voytka Soko-Sokolnickiego na Zielonym Tarasie Świata Saun
  • 23:30 ZAKOŃCZENIE FESTIWALU
ZASADY
Festiwalu Sztuki Saunowania
  • w cenie biletu PROSECCO
  • ilość biletów ograniczona (90 szt)
  • Cena wstępu na festiwal 159,00 zł
  • po 17:00 Świat Saun dostępny jest wyłącznie dla Gości Festiwalu!
Sprawdź!
Skip to content