II edycja turnieju MALTA Waterpolo Cup w Termach Maltańskich

W weekend, 12-13 grudnia br. po raz drugi odbędzie się w Poznaniu międzynarodowy turniej piłki wodnej seniorów. Podczas Malta Waterpolo Cup 2015 o Puchar Prezydenta Miasta Poznania powalczą drużyny z Polski, Szwecji i Słowacji. Wstęp na trybuny Term Maltańskich jest bezpłatny.

W najbliższą sobotę i niedzielę w Termach Maltańskich w Poznaniu będzie można zobaczyć rozgrywki piłki wodnej w międzynarodowym wydaniu. Na zaproszenie KS Waterpolo Poznań do stolicy Wielkopolski przyjadą szwedzka drużyna Järfälla oraz słowacka Novaky. W II edycji turnieju MALTA Waterpolo Cup oprócz poznańskich seniorów wystąpi także drugi polski zespół – ALFA Gorzów Wlkp.

Dzięki wsparciu naszej inicjatywy przez Wydział Sportu UMP po raz kolejny możemy przybliżyć Poznaniakom piłkę wodną na europejskim poziomie. W 2013 roku, mimo iż faworytem imprezy był mistrz Irlandii, drużyna Half Moon, puchar po zaciętej walce pozostał ostatecznie w Poznaniu. W tym roku na pewno powalczymy o powtórzenie tego sukcesu– twierdzi Tomasz Różycki, prezes klubu oraz kapitan poznańskiego zespołu.

Podczas turnieju MALTA Waterpolo Cup odbędzie się 6 spotkań w systemie „każdy z każdym”. 12 grudnia zaplanowano pierwsze 4 mecze. Natomiast w niedzielę rano zostaną rozegrane dwa kolejne. O zwycięstwie zadecyduje ostatecznie liczba zdobytych punktów. Puchar Prezydenta Miasta Poznania powędruje do zdobywcy pierwszego miejsca w tabeli rozgrywek. Ogłoszenie wyników zawodów odbędzie się w Termach Maltańskich bezpośrednio po ostatnim niedzielnym meczu. Wstęp na trybuny poznańskiego kompleksu dla wszystkich kibiców i sympatyków sportów wodnych jest bezpłatny.

Organizatorami MALTA Waterpolo Cup 2015 o Puchar Prezydenta Miasta Poznania jest KS Waterpolo Poznań. II edycja turniej odbędzie się dzięki wsparciu Wydziału Sportu UMP oraz Term Maltańskich.

 PROGRAM II EDYCJI TURNIEJU MALTA WATERPOLO CUP

12.12.2015 – sobota:
I mecz: Alfa Gorzów Wlkp. – Järfälla (Szwecja) g. 10.00
II mecz: Waterpolo Poznań – Novaky (Słowacja) g. 11.15
III mecz: Järfälla (Szwecja) – Novaky (Słowacja) g. 17.00
IV mecz: Waterpolo Poznań – Alfa Gorzów Wlkp. g. 18.15

13.12.2015 – niedziela:
V mecz: Alfa Gorzów Wlkp. – Novaky (Słowacja) g. 10.30
VI mecz: Waterpolo Poznań – Järfälla (Szwecja) g. 11.45
Oficjalne zakończenie turnieju g. 13.15

Zespół Waterpolo Poznań powstał w 2011 r. z inicjatywy pani Ewy Bąk, dyrektor Wydziału Sportu UMP, z zamiarem wskrzeszenia przed- i powojennej tradycji rozgrywek piłki wodnej w Poznaniu. W każdym z 4 lat istnienia klubu drużyna seniorów notowała kolejne sportowe sukcesy, zdobywając 2 brązowe oraz 2 srebrne medale Mistrzostw Polski Seniorów – Ekstraklasa. Trenerem zespołu jest Jacek Maciąg, a jego skład tworzą wychowankowie takich klubów jak m.in. ZKS Stilon, Arkonia Szczecin czy KSZO Ostrowiec, w większości byli reprezentanci Polski juniorów. Tomasz Różycki, Marcin Stachowiak, Paweł Domagała, Piotr Cichy, Michał Zawadzki, Paweł Wielogórski (w sezonie 2013/2014 najlepszy strzelec polskiej Ekstraklasy) oraz Artur Wróbel byli także członkami reprezentacji Polski seniorów. Tomasz Różycki, kapitan poznańskiego zespołu oraz prezes Stowarzyszenia KS „Waterpolo Poznań”, rozegrał w niej w latach 1999-2011 ponad 200 meczy. Bramkarzem drużyny jest europejskiej klasy zawodnik i trener z Białorusi – Mikhail Yazerski (w sezonie 2013/2014 i 2014/2015 najlepszy bramkarz polskiej Ekstraklasy).

Drużyna otrzymuje pomoc w ramach wsparcia z Wydział Sportu Urzędu Miasta Poznania oraz Departamentu Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Poznańskie mecze Waterpolo Poznań rozgrywane są na basenach sportowych Term Maltańskich, które od początku aktywnie wspierają zespół przy organizacji krajowych oraz międzynarodowych rozgrywek piłki wodnej. W marcu 2014 roku klub był gospodarzem międzynarodowego turnieju piłki wodnej o Puchar Prezydenta Poznania Malta Waterpolo Cup. W zawodach wzięły udział drużyny z Irlandii, Holandii oraz Słowacji, które ostatecznie musiały uznać sportową wyższość poznaniaków.

Sportowemu progresowi jaki Waterpolo Poznań notuje co roku towarzyszy również rozwój organizacyjny klubu. Od 2013 roku w klubie funkcjonuje sekcja juniorów, gdzie swoją wiedzę i doświadczenie wykorzystują do szkolenia młodzieży trenerzy oraz zawodnicy drużyny seniorskiej. Ze względu, na dobrą organizację oraz wysoki sportowy poziom, drużyna z Poznania stała się miejscem, do którego w nadziei na rozwój kariery chętnie przechodzą najlepsi młodzi zawodnicy z innych polskich klubów piłki wodnej.

Piłka wodna jest najstarszą z gier zespołowych, jakie występują na nowożytnych igrzyskach olimpijskich. Pierwszy turniej rozegrano już w 1900 r. na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu. Dyscyplina ta jest obecnie uprawiana w ponad 100 państwach. Rozgrywki drużyn piłki wodnej najbardziej popularne są na Węgrzech, w Hiszpanii, Włoszech, Grecji, Rosji, Niemczech, Francji, a także w krajach bałkańskich oraz w USA i Australii. Mecze waterpolo rozgrywane są w basenie pływackim o głębokości minimum 2 m, w którym wyznacza się boisko o wymiarach 20 m (szerokość) na 30 m (długość) i ustawia bramki o wymiarach 3 m x 0,9 m. W spotkaniu uczestniczą dwie drużyny. Każdy z zespołów liczy 13 zawodników, przy czym w trakcie meczu w wodzie przebywa tylko siedmiu waterpolistów, w tym bramkarz. Mecz składa się z 4 kwart po 8 minut, a na przeprowadzenie ataku drużyna ma tylko 30 sekund. Celem gry jest wrzucenie, za pomocą jednej ręki, piłki do bramki przeciwnika. O zwycięstwie decyduje większa liczba zdobytych goli.