Mistrz Polski Saunamistrzów z Term Maltańskich

W ubiegłym tygodniu odbyły się Finały Mistrzostw Polski Saunamistrzów. Zwycięzcą tych najbardziej prestiżowych zawodów w Polsce został Marcin Ciesielski – saunamistrz z Term Maltańskich. To pierwszy tytuł Mistrza Polski w karierze tego utalentowanego zawodnika.

W niedzielę zakończyły się Mistrzostwa Polski Saunamistrzów, które odbywały się w Czeladzi. Wzięło w nich udział 16 zawodników oraz 16 drużyn z najlepszych saunariów w Polsce. Najlepsi uzyskali awans do najważniejszej imprezy po serii eliminacji odbywających się w całej Polsce. Po pierwszym dniu Mistrzostw reprezentujący Termy Maltańskie Marcin Ciesielski był drugi, ale w finale pokazał klasę i wyprzedził wszystkich rywali zostając pierwszy raz w historii Mistrzem Polski Saunamistrzów. Jego seans parowy „The Shoemaker” zachwycił publiczność oraz sędziów. To pierwszy tytuł najlepszego saunamistrza w kraju, dla zawodnika Term Maltańskich w krótkiej historii funkcjonowania Świata Saun w Poznaniu.

W Polsce zarejestrowanych jest ponad 200 saunariów, w których seanse parowe prowadzi ponad 400 saunamistrzów. Jest to rytuał prowadzony przez wyszkoloną osobę – saunamistrza, który dla spotęgowania odczucia ciepła w saunie suchej trzykrotnie polewa rozgrzane kamienie dużą ilością wody oraz przygotowanymi kulami lodowymi z naturalnymi olejkami zapachowymi. Specjalnymi technikami poruszania ręcznikiem lub innymi akcesoriami np. wachlarzem, intensywnie miesza powietrze i rozprowadza aromaty po saunie, dając efekt intensywnego i nagłego uderzenia ciepła, jednocześnie tworząc z seansu wyjątkowy pokaz. Udział w tym kilkunastominutowym rytuale, gwarantuje niepowtarzalne odczucia, głęboki relaks i niezwykłe odprężenie.

Najlepsi zawodnicy biorą udział w zawodach, które są rozwinięciem seansów parowych. Sędziowie oceniają tutaj nie tylko technikę, dobór aromatów i rozprowadzenie ciepła ale także choreografię, strój, aranżację oraz historię, którą saunamistrz opowiada w saunie. Podczas Mistrzostw Polski można było przeżyć emocje łyżwiarki Tonyi Harding, obejrzeć przejmujący obraz Freddiego Mercury czy przedstawienie losów rybaka w saunie pod tytułem „Szare Miraże”.„ The Shoemaker” Marcina Ciesielskiego ukazał historię starego szewca, który całe życie poświęcił pracy będącej dla niego sensem życia. Nasz saunamistrz również poświęcił ogrom czasu na treningi oraz przygotowanie nawet najmniejszych detali do seansu. Dzięki temu może z dumą nosić tytuł Mistrza Polski Saunamistrzów 2019.