#
Podaruj bliskiej Ci osobie kartę podarunkową i skorzystaj z bogatej oferty Term Maltańskich

Zasady saunowania – Opis

Jak korzystać z sauny? Zasady saunowania.

 1. Pierwsze kroki
  Najważniejszą rzeczą w saunie jest czas, dlatego na wizytę w Świecie Saun zarezerwuj minimum 1,5 godziny. Musisz pamiętać, że idziesz tam wypocząć i zrelaksować się, a nie nerwowo spoglądać na zegarek. Nie wchodź do sauny po obfitym posiłku lub z pustym żołądkiem. Pod żadnym pozorem nie spożywaj alkoholu przed seansem. Zapoznaj się też z listą przeciwwskazań korzystania z sauny.
 2. Początek wizyty w saunie
  Przed wejściem do sauny zdejmij okulary, biżuterię, zegarek oraz szkła kontaktowe. Obowiązkowo ściągnij strój kąpielowy! Przed pierwszym wejściem dokładnie umyj ciało wodą i żelem. Jest to podyktowane nie tylko względami higienicznymi. Jeśli usuniesz warstwę tłuszczu i kosmetyków szybciej zaczniesz się pocić, a co za tym idzie szybciej osiągniesz pożądane efekty saunowania.
 3. Poruszanie się po saunach
  Po strefie poruszaj się w klapkach. Będzie to nie tylko bardziej higieniczne, ale też uchroni Cię przed niekontrolowanym poślizgiem. Klapki są również niezbędne podczas pobytu w grocie śnieżnej lub przy przejściu do saun zewnętrznych. Do sauny wchodzimy jednak bez obuwia. Higienę w saunie zapewni Ci ręcznik. Pamiętaj, żeby wykorzystać ręcznik do siedzenia i podłożenia go pod stopy. Do łaźni parowej wchodzimy nago lub w bawełnianym prześcieradle.
 4. Posłuchaj swojego organizmu
  Weź ze sobą duży ręcznik do siedzenia lub leżenia i jeszcze jeden (a najlepiej dwa) do wycierania ciała. W saunie powinno przebywać się nago – strój kąpielowy utrudnia odparowywanie potu. Zacznij od najniższej półki. W miarę możliwości przyjmij pozycję leżącą, ponieważ wtedy na całe ciało oddziałuje podobna temperatura. Jednorazowo w saunie powinno się spędzić do 15 minut, lecz ważniejszym wskaźnikiem od zegara jest nasze samopoczucie. Przebywanie w saunie ma być przyjemnością, więc jeżeli odczuwasz dyskomfort to znak, że należy z niej wyjść. Na dwie minuty przed opuszczeniem sauny wróć do pozycji siedzącej.
 5. Dla ochłody
  Po wizycie w saunie należy schłodzić organizm. Natrysk zawsze zaczynamy możliwie najdalej od serca czyli od prawej nogi. Dalej strumień wody kierujemy na lewą nogą, na ręce, a dopiero potem na resztę ciała. Po wzięciu prysznica można dodatkowo schłodzić organizm w grocie śnieżnej, basenie lub na świeżym powietrzu.
 6. Odpręż się
  Przed kolejnym wejściem do sauny dobrze jest odpocząć w pozycji leżącej. Relaks powinien trwać tak długo, aż poczujesz lekki chłód. Możesz ten czas spędzić w tepidarium na łóżku wodnym, kamiennym leżaku lub na zielonym tarasie.
 7. Kąpiel po saunowaniu
  Po ostatnim wyjściu z sauny nie myj ciała mydłem. Wystarczy je dokładnie spłukać, gdyż nasze ciało jest idealnie czyste. Nie zapomnij o kąpieli stóp.
 8. Nawadnianie
  Jest to niezbędny etap saunowania. Podczas całego seansu tracisz od 0,5 do 1 litra wody. Ubytek najlepiej zrekompensuje woda mineralna lub sok pomidorowy (zawiera potas, który tracisz razem z potem). Po napój sięgnij jednak po ostatnim wejściu do sauny, dzięki temu organizm dokładnie się oczyści.